В това изследване на новата роля на музеите сме се опитали да покажем как културните институции могат да съдействат за израстване на новото поколение като поколение на активни граждани, които разбират уроците на историята и приемат визия за бъдещето като свят на мир, сътрудничество, диалог и взаимно уважение между хората, независимо от различията помежду им. Чрез изследване на миналото, музеите помагат за по-добро разбиране на отношенията между хората и за постигане на правата на човека чрез информирано и постоянно наблюдение от страна на гражданите за тяхното спазване днес. Образованието по правата на човека възпитава ценности, вярвания и нагласи, които насърчават всички хора да отстояват както своите права, така и правата на другите.
Надяваме се, че тази публикация ще помогне на експертите от институциите, отговорни за образованието на младите хора, като училища, общински съвети, музеи, младежки центрове и неправителствени организации, да си сътрудничат за въвеждане на нови подходи в работата с младежите, така че да се повиши разбирането за общата и индивидуална отговорност на всеки правата на човека да се превърнат в реалност във всяка общност.
Пълният текст на публикацията можете да изтеглите от тук: Музеите и образованието по права на човека web версия
Тази публикация е създадена в рамките на проект „Повишаване на демократичната компетентност и разбирането за правата на човека сред младите хора“, изпълняван от Фондация „Партньори България“ в партньорство с Академия по права на човека, Норвегия и с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на
Европейското икономическо пространство чрез фонд „Активни граждани“.