Фондация Партньори България ви кани да се включите в онлайн семинар по тема за правата на човека, дискриманцията и ислямофобията. Семинарът е насочен към учители, обучители в сферата на неформалното образование, младежки фасилитатори, представители на неправителствени организации и всички, които работят с млади хора и имат интерес към темата и биха искали да развиват дейности в тази насока.

Обучението е част от проект, свързани с борба със стереотипите и дискриминацията, причиняващи маргинализация и социялно изключване на групи хора.  Събитието се реализира по проект „MEET – More Equal Europe Together“, изпълняван от фондация Партньори- България  и координиран от Fondazione L’Albero della Vita Onlus (Италия). Съфинансиран е от програма „Права, равенство и гражданство“на Европейския съюз и има за цел да допринесе за превенция и предотвратяване на дискриманация срещу жени и момичета. Включва 6 държави: Белгия, България, Франция, Унгария, Италия и Полша.

Развитието на инициативи, програми и обучения, свързани с права на човека и борба с дискриминация става все по-важно в последните години. Семинарът има за цел да предодстави информация, да вдъхнови и насърчи граждански организации, обучители и младежки работници за работа по теми, съврзани с права на човека и превенция на дискриминацията и ислямофобията.

Семинарът има за цел да:
• Представи информация и ресурси за работа с млади хора по темите за права на човека , превенция на дискриминацията и ислямофобията.
• Даде отправни точки, които да помогнат на обучителите да гарантират, че създават подходящата среда за осъществяване на работа с теми като дискриминация
• Предоставя насоки относно различни младежки дейности, които адресират дискриминацията и ислямофобията
• Сподели добри практики от сферата на неформалното образование по права на човека, превенция на дискриманцията и ислямофобията
• Подобряване на познанията за неформално образование по темата и повишаване на капацитета за прилагане на тази методи при работа с младежи

Програмата включва следните теми:

 

  • Права на човека и дискриминация. Какво мислят младите хора в България за правата на човека и дискриманцията? Резултати от изследване на ФПБ, 2020 г.
    • Дискриминация и ислямофобия в България. Какво мислят жените мюсюлманки в страната по отношение на ислямофобията. Резултати от изследване на ФПБ, 2020 г.
    • Как се изразява дискриминация по отношение на културната и религиозната принадлежност?
  • Какво е ислямофобия? Причини и последствия от ислямофобията.
    • Стереотипи и нагласи. Как развиваме критична нагласа относно стереотипите?
    • Как преподаваме правозащитни теми и насърчаваме младежите да бъдат защитници на равенството и справедливостта?
    • Примери от програми, обучения и инициативи свързани с права на човека, дискриминацията и ислямофобията.
    • Практически насоки за провеждане на инициативи, свързани с права на човека, дискриминацията и ислямофобията
    • Въпроси и дискусия.
    Кога:

    Обучението ще се проведе на 26 и 28 април 2021 г. онлайн и включва 2 обучителни модули, разпределени в два дни:

26 април – 13.00-15.00
28 април – 13.00-15.00

Къде:
Обучението ще се проведе онлайн  черз платформата Zoom. Всеки записал се ще получи на имейл линк за достъп до обучението.

Регистрация за обучението:
Можете да се запишете за обучението като попълните следният онлайн регистрационен формуляр до 25 април 2021.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfpiDGXoW7Rq1Z6Z6gpoNQcofUYzGBwnxmGTz2vlNC-6X2s7w/viewform?usp=pp_url

Обучението е безплатно и се осъществява от Фондация „Партньори – България“, проект Заедно за повече равенство в Европа /MEET – More Equal Europe Together/, изпълняван от фондация Партньори – България  и координиран от Fondazione L’Albero della Vita Onlus (Италия). Съфинансиран е от програма „Права, равенство и гражданство“на Европейския съюз и има за цел да допринесе за превенция и предотвратяване на дискриманация срещу жени и момичета. Включва 6 държави: Белгия, България, Франция, Унгария, Италия и Полша.

За контакти:
За повече информация можете да се съвржете с нас на aneta@partnersbg.org.